Najlepsze ubezpieczenie samochodu – przewodnik po zakupie

Mogłoby się wydawać, że zakup polisy ubezpieczeniowej to skomplikowana sprawa. Nic bardziej mylnego. Z ubezpieczeniem pojazdu z łatwością poradzisz sobie samodzielnie. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie szukać i na co zwrócić uwagę, aby wybrać najbardziej korzystną dla siebie ofertę. Dowiedz się, jak szukać polisy komunikacyjnej. Podpowiadamy, co jest ważne przy jej wyborze.

Kwestię zakupu polisy na pewno ułatwi Ci skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, którą bez problemu znajdziesz w Internecie. W dokonaniu wyboru pomoże Ci także https://ranking-oc-ac.pl/ranking-ubezpieczen-samochodu/, z którego dowiesz się, u jakich ubezpieczycieli kierowcy najczęściej wykupują polisę komunikacyjną, co ona zawiera i ile kosztuje.

Aby wiedzieć, na co konkretnie zwracać uwagę, przeglądając oferty, przeczytaj poniższe wskazówki dotyczące najbardziej przydatnych ubezpieczeń samochodowych.

W ubezpieczeniu OC najważniejszą rolę gra cena

Jak pewnie wiesz, wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, a jego zakres reguluje prawo. Ubezpieczyciele nie mają zatem zbyt dużego pola do popisu w kwestii konstruowania oferty OC dla kierowców. Polisy tego rodzaju różnią się jednak ceną w zależności od ubezpieczyciela. Różnice te mogą być znaczne i sięgać nawet kilkuset złotych.

Niższą składkę ubezpieczenia otrzymasz, jeśli znajdziesz ofertę promocyjną. Od czasu do czasu TU wprowadzają atrakcyjne rabaty na zakup polisy. Na przykład, jeśli zdecydujesz się na nabycie pakietu OC/AC.

Będziesz w jeszcze lepszej sytuacji, jeśli możesz pochwalić się długoletnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdu i bezszkodową jazdą, zwłaszcza w czasie trwania ostatniej polisy. Idą za tym bowiem dość wysokie zniżki, które potrafią znacznie obniżyć składkę OC i sprawić, że jego cena będzie bardziej przystępna.

Różne zakresy autocasco

O ile OC zabezpiecza Cię przed wydatkami na wypłatę zadośćuczynienia dla poszkodowanej przez Ciebie osoby, to AC stanowi już realne zabezpieczenie Twojego pojazdu. Samochód może ucierpieć nie tylko w ruchu drogowym, ale także podczas postoju czy na parkingu. W każdej z tych sytuacji zastosowanie ma właśnie AC.

W przypadku autocasco niezwykle ważny jest zakres takiego ubezpieczenia. To od niego bowiem zależy, czy ubezpieczenie będzie chroniło Cię włącznie na wypadek kradzieży pojazdu (AC mini), kradzieży, uszkodzenia i zniszczenia auta (AC podstawowe) czy oprócz tego zagwarantuje rekompensatę w przypadku utraty lub zniszczenia bagażu (AC rozszerzone).

Wybierając ubezpieczenie AC sprawdź, czy w wariancie, który wybrałeś ubezpieczyciel przewiduje naprawę auta po wypadku z wykorzystaniem części oryginalnych czy zamiennych. Jeśli zależy Ci na tej pierwszej opcji, może okazać się, że konieczne będzie zapłacenie wyższej składki.

Liczba chronionych osób i suma ubezpieczenia w NNW

Zdrowie to rzecz pierwszorzędna. A podczas podróżowania samochodem jest ono jeszcze bardziej narażone na uszczerbek. Liczba wypadków drogowych bowiem nadal rośnie. A najlepsze ubezpieczenie samochodowe nie zagwarantuje Ci wypłaty odszkodowania na leczenie lub po Twojej śmierci, gdy nie będziesz miał wykupionego NNW.

Wybierając polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków, zwróć przede wszystkim uwagę na to, ile osób chroni takie ubezpieczenie. W ramach NNW możesz bowiem ubezpieczyć siebie jako kierowcę, ale oprócz siebie obejmiesz również ochroną pasażerów. Ważne jest, aby polisa obejmowała wszystkie podróżujące z Tobą osoby. Jeśli będziesz wiózł czterech pasażerów, a Twoja polisa działa tylko w przypadku dwóch osób, nie zapewni całkowitej ochrony.

W przypadku NNW nie bez znaczenia jest też suma ubezpieczenia. Od jej wysokości zależy bowiem, jak wysoką rekompensatę otrzymasz i czy odszkodowanie to wystarczy na pokrycie kosztów ewentualnego leczenia po wypadku. Im wyższa suma, tym możesz liczyć na wyższe odszkodowanie. Musisz jednak pamiętać, że wraz ze zwiększeniem sumy ubezpieczenia zwiększy się też składka, którą będziesz musiał zapłacić.

Zakres terytorialny i rodzaje pomocy w assistance

Wykupienie assistance może uratować Ci życie. No, może nie życie, ale na pewno bardzo Ci pomoże w sytuacjach kryzysowych na drodze. Tutaj szczególnie ważny jest zasięg terytorialny ubezpieczenia. Niektóre usługi w ramach assistance, zwłaszcza w tych niższych wariantach polisy, mogą zapewniać Ci pomoc dopiero w pewnej odległości od miejsca zamieszkania, np. powyżej 50 km.

Kupując ASS warto również zorientować się, czy wybrany przez Ciebie zakres ubezpieczenia będzie działał za granicą. Oczywiście, o ile planujesz tak daleką podróż. Jeśli polisa nie obejmuje pomocy na terenie innych krajów, powinieneś przemyśleć zapłacenie dodatkowej składki, aby uzyskać ochronę podczas zagranicznego wyjazdu.

Podstawową usługą w ramach assistance jest holowanie auta. Właściwie bez względu na opcję, jaką wybierzesz, możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela w tym zakresie. Pamiętaj jednak, że najbardziej okrojone polisy ASS zapewniają zwykle holowanie tylko do najbliższego warsztatu. Dopiero ubezpieczenie o większym zakresie pozwoli Ci wybrać mechanika, który najbardziej Ci odpowiada, bo znajduje się blisko Twojego domu lub ma dobre opinie.

Ubezpieczyciele w ramach ASS oferują często organizację samochodu zastępczego lub noclegu w przypadku awarii pojazdu. Aby nic Cię nie zaskoczyło, zorientuj się, czy TU zapewnia jedynie pomoc logistyczną w tym zakresie, czy opłaci również zorganizowane dla Ciebie świadczenia.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz